czwartek, 18 września 2014

TOTU poleca: NEUFERT Podręcznik projektowania architektoniczno - budowlanego

 

Podręcznik absolutnie wyjątkowy! Przetłumaczony na kilkanaście języków świata, niesamowicie bogate kompendium wiedzy, można chyba śmiało powiedzieć, że nie ma na świecie studenta architektury, który o NEUFERCIE nie słyszał. Najpopularniejsza pozycja traktująca o zagadnieniach architektonicznych w XX wieku! Ukazała się w łącznym nakładzie około 800 tysięcy egzemplarzy! Naprawdę warto ją poznać. Zapraszam do lektury! [Magdalena Szulczyk] 

Neufert podręcznik projektowania architektoniczno – budowlanego,  Ernst Neufert, Wydawnictwo ARKADY, 2011

Pierwsze spotkanie z NEUFERTEM

Podręcznik ten jest dla mnie szczególnie wyjątkowy. Gdybym miała skonstruować listę 10 książek, które wywarły największy wpływ na moje życie NEUFERT z całą pewnością na takiej liście by się znalazł. Kiedy pierwszy raz natknęłam się na ten podręcznik, moje zainteresowania architekturą dopiero się kształtowały. Byłam absolutnie zielona i nawet nie wiem czy mogę z całą pewnością stwierdzić, że w tamtym okresie w ogóle architekturą się interesowałam. Jednak ogromna potrzeba kreacji, która tkwiła we mnie odkąd pamiętam, nieustannie popychała mnie w stronę najróżniejszych dziedzin, w celu odnalezienia przestrzeni, w której mogłabym się realizować.
Podczas jednej z wizyt w pobliskiej księgarni na jednej z półek stała sobie duża, gruba, granatowa księga. Zachęcona okładką zadrukowaną w całości niebieskimi kreskami -  rzutami, przekrojami, detalami…zajrzałam do środka… i PRZEPADŁAM! Nie wiedziałam do końca dlaczego, ale nie mogłam się oderwać. Ten moment musiał wywołać we mnie niesamowicie silne emocje, bo pamiętam go do dziś i często do niego wracam, jako do początków mojej przygody z architektura. Ogrom informacji zawartej głównie w obrazach tzn. rysunkach, tabelach był naprawdę imponujący. W tamtej chwili nie wiele zrozumiałam z tego co zobaczyłam, ale ilość, przejrzystość, układ i dobór oraz tematyka grafik zainspirowała mnie do tego stopnia, że od tamtej chwili hasło: ARCHITEKTURA towarzyszyło mi zawsze i wszędzie. Oczywiście jak tylko udało mi się odłożyć książkę z powrotem na półkę, pobiegłam do domu i zdobywszy środki niezbędna na jej zakup, wróciłam do księgarni i stałam się szczęśliwą posiadaczką  "Podręcznika projektowania architektoniczno – budowlanego". NEUFERTA używałam później wiele, wiele razy, z resztą wspomniany egzemplarz mam do dziś i wracam do  niego od czasu do czasu.

Kim był Ernst Neufert?

Kim był autor podręcznika? Człowiek, którego nazwisko stało się synonimem tytułu? Bez wątpienia Ernst Neufert był specjalistą w swojej dziedzinie. Osobą z wielkimi osiągnięciami i bogatym dorobkiem.

Ernst Neufert (ur. 15 marca 1900 we Freyburgu nad Unstrutą, zm. 23 lutego 1986 w Rolle nad Jeziorem Genewskim),  niemiecki architekt, pierwszym student Działu Architektury weimarskiego Bauhausu. Mając 26 lat został profesorem i kierownikiem Wydziału Budownictwa Państwowej Wyższej Szkoły Budownictwa w Weimarze. Od 1924 był kierownikiem pracowni projektowej Gropiusa. W roku 1942 opublikował swój system oktametryczny, który następnie posłużył niemieckiej normalizacji budownictwa jako porządek wymiarowy. Rok później został kierownikiem normalizacji budownictwa przemysłu niemieckiego. W roku 1945 powołany na stanowisko profesora zwyczajnego Politechniki w Darmstadt i dyrektora instytutu Normalizacji Budownictwa.  Autor wielu obiektów przemysłowych w Niemczech i za granicą. Odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi z gwiazdą Republiki Federalnej Niemiec oraz innymi  wysokimi odznaczeniami niemieckimi i zagranicznymi.

Dlaczego podręcznik jest tak wyjątkowy?

W roku 1936 ukazało się pierwsze wydanie książki BAUENTWURFSLEHRE (Podręcznika projektowania architektoniczno-budowlanego). Od tamtej pory nie było i nie ma dotąd w światowej literaturze technicznej innej książki, która stanowiłaby kompendium wiedzy niezbędnej przy projektowaniu tak wielu, różnego rodzaju obiektów architektury. Oprócz ogromnej wiedzy merytorycznej zawartej w podręczniku, uwagę zwraca sam pomysł edytorski. Autor zebrał w jednym woluminie wszelkiego rodzaju podstawowe informacje umożliwiające projektowanie różnego rodzaju obiektów, poczynając od form najprostszych (np. budynki gospodarcze) po najbardziej złożone (obiekty wielofunkcyjne i zespoły obiektów). Logiczny układ treści, odpowiadający naturalnemu procesowi budowlanemu, wzajemne powiązanie poszczególnych części książki, opracowanie w postaci rysunkowo-tabelarycznej z niezbędnym esencjonalnym tekstem przewodnim, rozwiązywanie różnych tematów w ramach odrębnych stron i bardzo szczegółowy indeks rzeczowy (ułatwiający szybkie odnalezienie potrzebnych informacji) Od 1936 r. książka ukazała się w 39 wydaniach niemieckich. Każda edycja zmieniała swą treść - rosła objętościowo, obejmując nowe tematy i nadążając w ten sposób za osiągnięciami i potrzebami rozwijającej się techniki budowlanej oraz rozwiązań projektowych.

Historia książki w Polsce


Już od pierwszego wydania Podręcznik projektowania architektoniczno - budowlanego  był  znany w Polsce i stał się dla kilku pokoleń polskich architektów jedną z podstawowych książek warsztatowych w wydaniu oryginalnym.
Po II wojnie światowej rozpoczął się triumfalny pochód tej książki w świecie poprzez przekłady na liczne języki (ukazały się wydania: angielskie, francuskie, greckie, hiszpańskie, indonezyjskie, japońskie, portugalskie, rosyjskie, serbskochorwackie i tureckie).
Bardzo długo nie było jednak wydania w języku polskim, mimo że NEUFERT w oryginale był szeroko znany w środowisku architektów polskich. Od początku lat sześćdziesiątych wydawnictwo „Arkady" czyniło starania, by przekład tej książki udostępnić Czytelnikom polskim, zwłaszcza że znajomość języka niemieckiego w kręgach młodszych pokoleń studentów i architektów polskich - z przyczyn natury emocjonalnej - była ograniczona do minimum; dominowała znajomość języka angielskiego. Inicjatywa „Arkad" natrafiała jednak na opór zmieniających się kierownictw jednego z instytutów naukowych zajmujących się programowo architekturą. Oficjalne stanowisko - „nie należy tłumaczyć" - na długie lata zablokowało możliwość realizacji przekładu. Po długich latach starań wydawnictwu udało się jednak wydać tłumaczenie w 1980 r. Pierwsze wydanie ukazało się w stosunkowo wysokim nakładzie, który jednak zniknął błyskawicznie z półek księgarskich. Był to przekład 29 wydania niemieckiego.

Zalety czwartego wydania

Wydanie, czwarte polskie, uzupełnione zostało o wiele ważnych tematów, dodano również zupełnie nowe dziedziny chociażby takie jak regeneracja sił - urządzenia SPA. Z uwagi na rosnącą odpowiedzialność projektanta wobec środowiska pogłębiono i rozwinięto szczególnie aspekty biologii budowli i budowania wśród staniu istniejącego.
Na nowo przemyślano rozdziały o kształtowaniu krajobrazu i o pracach wykonywanych w otoczeniu domu, obecnie coraz bardziej zintegrowane z projektowaniem architektonicznym. Do korzystnych zmian można również zaliczyć wewnętrzną logikę tego wydania  przejawiającą się w kolejności tematów, ich lapidarnym przedstawieniu oraz wzajemnym powiązaniu.



Normy niemieckie, a normy polskie

Wszystkie polskie wydania oparte są na normach niemieckich (DIN). Obecnie jednak wielu polskich architektów podejmuje pracę poza granicami naszego kraju, a Polskie Normy (PN) są stopniowo dostosowywane do norm zachodnioeuropejskich. Co za tym idzie, dysproporcja między wymogami zawartymi w książce, a obowiązującymi w Polsce stale się zmniejsza.  Oczywiście różnice te powodują konieczność dostosowania danych rozwiązań projektowych do tych obowiązujących w naszym kraju, nie mniej jednak jest to nadal nieocenione źródło wiedzy technicznej dla każdego projektanta.

Dla kogo jest ta książka?

Podręcznik polecam wszystkim projektantom, a szczególnie studentom Architektury, Architektury Krajobrazu oraz innych kierunków takich jak np. Inżynieria Wzornictwa Przemysłowego czy Inżynieria Lądowa.

Znajdziecie w nim wiele naprawdę przydatnych informacji takich jak proporcje wymiarów człowieka, wymiary poszczególnych mebli,  ciągów komunikacyjnych, ulic, pasów startowych, szklarni  czy zagród wiejskich. Szukacie informacji na temat rozmieszczenia krzewów malin czy porzeczek? A może interesuje Was akustyka pomieszczeń i ochrona dźwiękowa? W NEUFERCIE znajdziecie wszystko to i dużo, dużo więcej!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz